متخصص بیماری های داخلی


عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران

سرفه

سرفه ی مزمن در بزرگسالان

سرفه های گاه گاه به پاک کردن ذرات و ترشحات از ریه و به جلوگیری از عفونت کمک می کند. هر چند بعضی اوقات سرفه می تواند به یک وضعیت مزمن تبدیل شود. طبق تعریف، سرفه مزمن به سرفه ای گفته می شود که 8 هفته یا بیشتر طول بکشد.

اگر چه سرفه معمولا نشانه ای از یک مشکل جدی نیست ولی می تواند آزاردهنده باشد. سرفه های مکرر ناراحت کننده است و می تواند منجر به خستگی ، اختلال در خوابیدن ، سرگیجه، خشونت صدا، تعریق و نشت ادرار ( به خصوص در خانها ) شود.

علل سرفه ی مزمن

شایع ترین علل سرفه ی مزمن عبارتند از:

· ترشحات پشت بینی

· آسم

· برگشت اسید معده به مري

این سه مورد معمولا مسئول بالغ بر 90 درصد همه موارد سرفه مزمن هستند.

علل کمتر شایع عبارتند از : عفونت ، علل دارویی و بیماری های ریوی .

ترشحات پشت بینی ( پي ان دي )

ترشحات پشت بینی وقتی ایجاد می شوند که ترشحات بینی به پشت حلق جریان پیدا کنند. این ترشحات می توانند باعث آزردگی حلق و محرک سرفه باشند. ترشحات پي ان دي می تواند در افرادی با آلرژی، سرماخوردگی ، رینیت و سینوزیت ایجاد شوند. نشانه های پي ان دي عبارتند از :

· گرفتگی بيني

· آبریزش بینی

· احساس وجود مایع در پشت حلق

· احساس مکرر نیاز به صاف کردن گلو.

هر چند بعضی افراد دارای پي ان دي هیچ علامت دیگری به جز سرفه ندارند.

آسم

آسم دومین علت شایع سرفه مزمن در بزرگسالان و یک علت عمده سرفه کودکان است . علاوه بر سرفه امکان بروز خس خس سینه و احساس تنگی نفس هم وجود دارد. هر چند بعضی افراد وضعیتی تحت عنوان فرم سرفه ای آسم دارند که در آن سرفه، تنها علامت آسم است.

سرفه مرتبط با آسم ممکن است فصلی باشدكه به دنبال یک عفونت در مجاری تنفسی فوقانی ایجاد مي شود و یا ممکن است با قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا خشک ، دود و یا یک رایحه ایجاد شود.

برگشت اسید معده به مري ( گرد )

برگشت معدی- مروی که به عنوان ريفلاكس اسید هم شناخته می شود ، زمانی رخ می دهد که اسید از معده به مری بازگشت داشته باشد. بيماري برگشت معدی- مروی ، به علائمی که در اثر برگشت اسید ایجاد می شوند گفته می شود.

بسیاری از افرادی که دچار سرفه ناشی از برگشت اسید معده می باشند، ممكن است دچار سوزش سر دل و یا تلخ شدن دهان نیز باشند. هر چند در بعضی از افراد مبتلا به این بیماری، سرفه تنها علامت ناشی از آن است.

دیگر علت ها :

شرایط دیگری که می تواند موجب سرفه مزمن شوند شامل موارد زیر است :

عفونت مجاری تنفسی فوقانی : مثلا یک سرماخوردگی ممکن است منجر به سرفه ای شود که بیش از 8 هفته طول بکشد. این سرفه ممكن است مربوط به ترشحات پشت حلق و یا تحریک مجاری هوایی در اثر عفونت باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به سرفه مزمن به دنبال عفونت، به درمان ترشح پشت بيني و یا فرم سرفه ای آسم پاسخ می دهند. گاهی اوقات عفونت باکتریال تراکئو برونشیال و یا سینوزیت باکتریال می توانند به دنبال یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شوند كه تقریبا درتمام موارد عفونت باکتریایی تراکئو برونشیال، بیماران سرفه خلط دار خواهند داشت.

رنگ خلط از زرد روشن تا سبز تیره و حتی قهوه ای است. به طور مشابه و تقریبا در تمام موارد سرفه مزمن ناشی از سینوزیت باکتریایی، بیماران احتقان سینوس و ترشحات بینی بی رنگ که به پشت حلق جریان پیدا می کند خواهند داشت. در صورت عدم بهبود خلط رنگی یا ترشحات پشت بيني بعد از 14-10 روز ممکن است به آنتی بیوتیک جهت درمان عفونت نیاز پیدا کنیم.

استفاده از مهارکننده های آنزيم تبديل كننده آنژيوتانسين : داروهای جلوگیری کننده از آنزیم مبدل آنژیوتانسین که به طور متداول برای درمان بیماری پرفشاری خون استفاده می شوند، موجب سرفه مزمن در بیش از 20 درصد بیماران می شوند. این سرفه معمولا خشک و منقطع است. تغییر دارو به سایر داروها می تواند در یک دروه 1 یا 2 هفته ای منجر به بهبودی سرفه شود.

برونشیت مزمن : برونشیت مزمن وضعیتی است که در آن آسیب مجاری هوایی باعث سرفه و بعضا همراه خلط می شود. بیشتر افراد مبتلا به برونشیت مزمن، یا سیگار مصرف می کنند و یا سابقه ی مصرف سیگار را در گذشته داشته اند.

سرطان ریه: اگر چه سرطان ریه می تواند باعث سرفه شود ، تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به سرفه مزمن دچار سرطان ریه هستند. احتمال سرطان در افراد سیگاری با

· تغییر ناگهانی الگوی سرفه

·وجود خلط خونی همراه سرفه

·ادامه سرفه بیش از یک ماه پس از کنار گذاشتن سیگار

زیادتر می شود.

برونشیت ائوزینوفیلیک : یک نوع خاص از التهاب در مجاری هوایی است که مي تواند باعث سرفه مزمن شود. این بیماری هنگامی تشخیص داده می شود که در تست تنفس شما هیچ نشانه ای از آسم وجود نداشته باشد اما در نمونه برداري از مجاری تنفسی و نمونه خلط، سلول های ائوزینوفیل را ديده شود. برونشیت ائوزینوفیلی شیوع خیلی کمتری از آسم دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *